DCK2052H2 POWERSTACK™ Twin Kit 2 x 5.0Ah Li-ion
Prices may vary between branches.
Sale Sold out
VAT included.
The DEWALT DCK2052H2 POWERSTACK™ Twin Kit, contains the following:
1 x 18V DCD999 XR XRP Combi Drill with FlexVolt ADVANTAGE technology. This unique electronic module features pack identification technology. This enables the tool to recognise when an XR FLEXVOLT battery is attached and can unlock even more power. A foot LED with delay feature, provides improved visibility and flashlight functionality.
Chuck Capacity: 1.5-13mm.
No Load Speed: 0-500/1,500/2,250/min.
Impact Rate: 38,250/bpm.
Max. Torque: 67Nm.
Max. Drilling Capacity: Metal 15mm, Wood 55mm, Masonry 13mm.
Weight: 1.6kg (without battery).
1 x 18V DCF850 XR Brushless Impact Driver comes with a 3 mode switch for enhanced control including Precision Drive which prevents damage to the material and fastener in smaller jobs. POWERSTACK™ batteries deliver 50% more power with a 25% smaller footprint and work with all DEWALT 18V XR tools.
Bit Holder: 6.35mm (1/4in).
No Load Speed: 0-1,000/2,800/3,250/min.
Impact Rate: 3,800/bpm.
Max. Torque: 205Nm.