DCK2050H2 POWERSTACK™ Twin Pack 18V 2 x 5.0Ah Li-ion
Prices may vary between branches.
Sale Sold out
VAT included.
The DEWALT DCK2050H2 POWERSTACK™ Twin Pack contains the following:
1 x 18V DCD805 XR Brushless G3 Combi with an ultra-compact, lightweight design for use in confined spaces, with enhanced pivoting LED, positioned on the foot, offers greater visibility in dark, and confined spaces.
Chuck: 13mm.
No Load Speed: 0-650/2,000/min.
Impact Rate: 34,000/bpm.
Max. Torque: 90Nm.
Capacity: Steel 13mm, Masonry 13mm, Wood 55mm.
1 x 18V DCF850 XR Brushless Impact Driver with a 3 mode switch for enhanced control, including Precision Drive which prevents damage to the material, and fastener in smaller jobs.
Bit Holder: 6.35mm (1/4in).
No Load Speed: 0-1,000/2,800/3,250/min.
Impact Rate: 3,800/bpm.
Max. Torque: 205Nm.
Weight: 0.9kg.
2 x 18V 5.0Ah POWERSTACK™ Li-ion Batteries. POWERSTACK™ batteries deliver 50% more power with a 25% smaller footprint, and work with all DEWALT 18V XR tools.